CORONA вирус - COVID-19

11. Март 2020 / 19:11    2884 Views

Поштоване колеге,

Вести и ситуација у вези са корона вирусом Covid-19 стално се мењају.

Као и код свих болести изазваних новим биолошким агенсима, потребно је спровести озбиљне превентивне мере како би се максимално спречила могућност њеног даљег ширења. Тренутно, не постоји посебна вакцина или лек, па нам је за борбу против овог вируса на располагању једино сузбијање инфекције применом заједничких превентивних мера, уз смањење ризика излагања вирусу. Саветујемо вам да стриктно поштујете препоруке Светске здравствене организације.

MEF Fakultet - Corona virus

Симптоми инфекције новим корона вирусом:

Лакши облици болести могу личити на прехладу (повишена телесна температура, бол у ждрелу, кијавица). Уколико је дошло до упале плућа, болест се манифестује повишеном телесном температуром, кашљем и отежаним дисањем, слабошћу. У најтежим случајевима, ретко, може доћи до шока, акутног респираторног синдрома тј. отказивања рада плућа или бубрега и смртног исхода.

Лица која имају симптоме сличне грипу упутити да се обрате лекару и лече код куће или у болници према препоруци надлежне здравствене службе.