МЕФ
04. Новембар 2020 / 13:02    7111 Views

КАКО ДА ПОДСТАКНЕТЕ ОРИГИНАЛНОСТ КОД СВОГ ДЕТЕТА

МЕФ ФАКУЛТЕТ - УСИСИВАЧ ПЛАСТИКЕ - OCEAN CLEANUP - Bojan Slat

1. Комплетан образовни систем формиран је у XIX веку, у складу са тада актуелном индустријском револуцијом. Сада се ситуација драстично мења, и ова четврта по реду револуција пре свега захтева иновацију и креативне појединце. У складу са тим, потребно је схватити да је васпитање деце такође на тесту овог новог времена. Задатак за родитеље је исти као и за професоре и наставнике – да се прилагоде новој ери. Стара правила престају да важе а дечије капацитете треба додатно подстицати.

МЕФ ФАКУЛТЕТ - УСИСИВАЧ ПЛАСТИКЕ - OCEAN CLEANUP - Bojan Slat

2. Питајте децу шта би урадили њихови узори. Када се ставе у улогу особе коју поштују и изместе своју перцепцију, деца онда осећају слободу да преузму иницијативу и да буду оригинални.

МЕФ ФАКУЛТЕТ - УСИСИВАЧ ПЛАСТИКЕ - OCEAN CLEANUP - Bojan Slat

3. Нагласите вредности а не правила. Правила постављају границе. Вредности подстичу децу да сама усвајају корисна начела.

МЕФ ФАКУЛТЕТ - УСИСИВАЧ ПЛАСТИКЕ - OCEAN CLEANUP - Bojan Slat

4. Објасните како лоше понашање утиче на друге. Подстакните одговорност детета, тако што ћете их ставити у ситуацију те друге особе према којој је понашање било недолично. Док се стављају у улогу друге особе, деца почињу да осећају кривицу а потом и да граде емпатију. Таква ситуација их мотивише да убудуће избегну лоше опхођење.

МЕФ ФАКУЛТЕТ - УСИСИВАЧ ПЛАСТИКЕ - OCEAN CLEANUP - Bojan Slat

5.Повежите добро понашање с моралним карактером детета. Многи хвале корисне поступке али деца веома воле када их похвалите да су добри људи – то онда постаје део њиховог идентитета. Ако видите да дете нешто ради добро, повежите тај поступак са његовом личношћу и на тај начин га подстакните да то настави да чини.

МЕФ ФАКУЛТЕТ - УСИСИВАЧ ПЛАСТИКЕ - OCEAN CLEANUP - Bojan Slat

6. Стварајте нова места и улоге. Да бисте подстакли оригинално размишљање детета, ставите их у улоге личности и контексте неких других култура и територија на којима су те личности одрастале… То ће подстаћи разматрање другачијег референтног оквира и стављање у улогу неке друге личности и перспективе

Sanja Djurdjevic
Сања Ђурђевић MA