МЕФ
01. Септембар 2020 / 08:32    2638 Views

Први успешни усисивач пластике - The Ocean Cleanup

МЕФ ФАКУЛТЕТ - УСИСИВАЧ ПЛАСТИКЕ - OCEAN CLEANUP - PORTADA
Циљ пројекта The Ocean Cleanup је да у наредних пет година смањи количину плутајуће пластике за 50%, а до 2040. године за чак 90%.

Након сакупљања, пластика ће се рециклирати и у скорије време ће се појавити на тржишту први атрактивни производи.
МЕФ ФАКУЛТЕТ - УСИСИВАЧ ПЛАСТИКЕ - OCEAN CLEANUP - Bojan Slat
Студент Boyan Slat, пореклом из Холандије је 2013. основао организацију The Ocean Cleanup са циљем да планету очисти од пластике.

Данас, после седам година, младић Boyan Slat са својих 26 година и са екипом научника успева да дође до решења који би могли да промене свет.
Great Pacific Garbage Patch
Највеће плутајућа депонија на свету налази се између Хаваја и Калифорније.
По површини девет пута је веће од површине Републике Србије.
Суштина пројекта The Ocean Cleanup је да се формира физичка баријера за пресретање пластике. Систем који ово омогућава је преграда у облику слова латиничног У уз мрежу која иде до дубине од 3 метра. Поента је да плутајући цевасти јастуци пречника до 2 km буду постављени у полукруг. Цео систем на дубини од 600m је усидрен како би се цела конструкција кретала заједно са пластиком односно са океанском воденом струјом.
Извор: The Ocean Cleanup

У септембру 2018. постављен је у Тихи океан први прототип Систем 001. Затим је 2019. године морао да се модификује систем јер је дошло до квара прототипа и потом је поновно враћен у употребу

Човек на годишњем нивоу угрожава морски екосистем са количином од 8 милијарди пластичног отпада. До океана стигне 1,15-2,41 милиона тона пластике. Поједини научници тврде да ће до 2050. бити више тона пластике него рибе у океану.

Даљи развој овог пројекта можете пратити на The Ocean Cleanup web site-у.
Магазин TIME прогласио је овај пројекат за један од 25 најбољих за 2015.

Sanja Djurdjevic
Сања Ђурђевић MA
social policy / business and human rights