Blog

Како на користан начин искористити летњу паузу између уписа и поласка на факултет?

Ауторка: Ана Пупавица | 05. Август 2023 | 603 Views
#srednjoskolci #letnja-pauza

Драги будући бруцоши, пред вама је летња пауза између завршетка средње школе и почетка вашег студентског живота. Ово је време које може бити одлична прилика да се припремите за велики корак у животу - полазак на факултет. Осим што ћете се одморити и провести време са породицом и пријатељима, постоји низ активности које вам могу помоћи да искористите ову паузу на паметан начин, како бисте били спремни за нову фазу у образовању.

1. ИСТРАЖИТЕ СВОЈ ФАКУЛТЕТ И СТУДИЈСКИ ПРОГРАМ

Уколико већ нисте донели коначну одлуку о упису на факултет, летња пауза је савршено време да истражите различите факултете и студијске програме. Посетите универзитете на отвореним данима, упознајте се са програмима које нуде и поразговарајте са студентима који тренутно студирају на тим факултетима. На овај начин, можете стећи реалну слику о томе шта вас очекује на факултету и да ли је то прави избор за вас.

2. НАПРАВИТЕ ПЛАН УЧЕЊА

Неки од вас већ су одлучили шта желе да упишу. У том случају, користите летњу паузу да направите план учења. Прегледајте школски програм и литературу која ће вам бити потребна током прве године на факултету. Освежите градиво које сматрате да није довољно добро савладано током средње школе. На тај начин, уштедећете време током првог семестра на факултету и бићете сигурнији у своје знање.

3. РАДИТЕ НА СВОЈИМ ВЕШТИНАМА

Није све у учењу из књига. Факултет ће вас припремити за професионални живот, а то подразумева и развијање одређених вештина. Ова летња пауза је одлично време да радите на тим вештинама. Побољшајте своје комуникацијске вештине, тимски рад, презентације, или рад на рачунару. Осим тога, учланите се у неку волонтерску организацију, где ћете развијати социјалне вештине и придонети заједници.

4. УЧЕСТВУЈТЕ У КУРСЕВИМА И РАДИОНИЦАМА

Многе организације и институције организују летње курсеве и радионице на различите теме. Одаберите неки курс који вас занима и који је повезан са вашом будућом каријером. То може бити језички курс, програмирање, креативно писање или било шта друго што вас занима. Ове додатне вештине ће вам бити од велике користи током студирања и након дипломирања.

5. ПРОЧИТАЈТЕ КЊИГЕ И СТРУЧНЕ ЧАСОПИСЕ

Читање је одличан начин да проширите своје знање и развијете критичко мишљење. Прочитајте књиге које вам могу пружити увид у области које вас интересују, али и књиге које ће вам помоћи у развоју личности. Поред књига, пратите и стручне часописе из области коју желите да студирате. Тако ћете бити у току са најновијим истраживањима и достигнућима у тој области.

6. РАЗГОВАРАЈТЕ СА СТУДЕНТИМА И ПРОФЕСОРИМА

Уколико имате прилику, разговарајте са студентима који студирају на факултету који сте одабрали, али и са професорима из те области. Питајте их за савете и искуства. Њихова искуства могу вам помоћи да се боље припремите за студирање и да знате шта можете очекивати.

7. ПРОВОДИТЕ КВАЛИТЕТНО ВРЕМЕ СА ПОРОДИЦОМ И ПРИЈАТЕЉИМА

Наравно, летња пауза је и време за опуштање и уживање са породицом и пријатељима. Искористите ово време да напуните батерије и проведете квалитетно време са најближима пре него што кренете на факултет. Ово ће вам помоћи да се ослободите стреса и напетости које може донети нови академски живот.

Летња пауза између уписа и поласка на факултет је драгоцено време које треба искористити на паметан начин. Правилно испланиране активности могу вам помоћи да будете спремни за нове изазове који вас чекају на факултету. Немојте се у потпуности опустити, али се ни превише оптерећивати. Балансирајте између учења и забаве, како бисте максимално искористили ово време и започели свој студентски живот са ентузијазмом и самопоуздањем.

МЕФ је факултет за 21. век који се труди да иде у корак са новим генерацијама и пружи квалитетно савремено студирање. Чак и пре одлуке о упису на основне студије, МЕФ отвара врата садашњим матурантима, будућим бруцошима, да дођу, упознају се са факултетом, почев од самог простора, савремене опреме за учење, делова за одмор и забаву, до пружања свих потребних информација о самом студирању или упису на основне студије. Оно што је још корисно нагласити је да, уколико сте полагали пријемни испит на другом факултету или високошколској установи, имате право на директан упис на МЕФ факултет, што подразумева да сте ослобођени пријемног испита приликом уписа. Немојте пропустити ову сјајну прилику да себи обезбедите место на факултету за 21. век.

Уживајте у летњој паузи и срећно на факултету!

Main
МЕФ ФАКУЛТЕТ

Сазнај све на једном месту!

Основне академске студије

Сaзнај више