МЕФ
12. Март 2021 / 18:12    2425 Views

ТОП 10 ВЕШТИНА КОЈЕ ТРЕБА ДА УСВОЈИТЕ ДО 2025. ГОДИНЕ

Најновије истраживање Future of Jobs Report 2020, World Economic Forum  истиче ТОП 10 ВЕШТИНА које ће бити неопходне, поред стручних знања стечених на факултету.

1. РЕШАВАЊЕ СЛОЖЕНИХ ПРОБЛЕМА

2. КРИТИЧКО РАЗМИШЉАЊЕ И АНАЛИЗИРАЊЕ

3. КРЕАТИВНОСТ, ОРИГИНАЛНОСТ И ИНИЦИЈАТИВА

4. АКТИВНО УЧЕЊЕ И УСАВРШАВАЊЕ

5. АНАЛИТИЧНО РАЗМИШЉАЊЕ И ИНОВАЦИЈЕ

6. ЛИДЕРСКЕ СПОСОБНОСТИ И ДРУШТВЕНИ УТИЦАЈ

7. КОРИШЋЕЊЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ, МОНИТОРИНГ И КОНТРОЛА ПРОЦЕСА

8. ТЕХНОЛОШКИ ДИЗАЈН И ПРОГРАМИРАЊЕ

9. РЕЗИЛИЈЕНТНОСТ, ТОЛЕРАНЦИЈА НА СТРЕС И ФЛЕКСИБИЛНОСТ

10. РЕЗОНОВАЊЕ И ИДЕЈНО ОСМИШЉАВАЊЕ

МЕФ ФАКУЛТЕТ - УСИСИВАЧ ПЛАСТИКЕ - OCEAN CLEANUP - PORTADA

За оне које остану на својим пословним позицијама, удео вештина промениће се за 40% - дакле, неопходно је усавршавање. Док ће за 50% запослених биће потребно преквалификовање.

Од великог значаја ће бити усвајање нових технологија које ће бити потребне на свим радним местима. 94% пословних лидера очекује од запослених да савладају нове вештине.

Поједине платформе за  online учење су забележиле раст броја интересената за четири пута.

Пандемија је убрзала многе процесе и наметнула нове стандарде на тржишту рада. Kључно је да образовање управља свим тим изазовима који предстоје.

Нови пословни стандарди се не поклапају са системом школовања које је било актуелно до сада. Зато је битно да сваки појединац буде ангажован на свом личном развоју.

Подједнако је битно и да факултети буду свесни промена и да унапреде систем образовања у складу са потребама за 21. век.

МЕФ ФАКУЛТЕТ - УСИСИВАЧ ПЛАСТИКЕ - OCEAN CLEANUP - PORTADA

Sanja Djurdjevic
Сања Ђурђевић MA
social policy / business and human rights