МЕФ
05. Новембар 2020 / 16:40    4176 Views

СОЦИЈАЛНЕ МРЕЖЕ И МЕНТАЛНО ЗДРАВЉЕ МЛАДИХ

1. ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ - ПРОМЕНА У НАЧИНУ КОМУНИКАЦИЈЕ

Друштвене мреже су заувек промениле начин комуникације. Првобитно, сматрало се да је то јединствен начин да останете у контакту са свима. Млађе генерације, које одрастају са оваквом комуникацијом не увиђају негативне стране које социјалне мреже имају на ментално здравље. У наставку је неколико савета како као родитељи можете да сачувате ментално здравље свог детета.

2. ПОСТАВИТЕ ЛИМИТ У ВРЕМЕНУ ПРОВЕДЕНОМ НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА

Зависност од провођења времена на телефону је нова врста зависности. Константно проверавање нотификација и scroll-овање ствара зависност а садржај на друштвеним мрежама оптерећује мождану меморију.

3. КРЕИРАЈТЕ РИТУАЛЕ БЕЗ ТЕЛЕФОНА

Не дозволите да друштвене мреже одузму породично време. Одредите да одређено доба дана припада уживо комуникацији односно да су најбитније везе у стварном животу. Битно је да формирате такве ритуале.

4. ОХРАБРИТЕ ДЕЦУ ДА КРЕИРАЈУ РЕАЛНЕ ВЕЗЕ

Интеракције лицем у лице су виталне за ментално здравље. Одлично је ако ваш тинејџер жели да проводи време са пријатељима. Немојте размишљати о страшним сценаријима и „лошем друштву“ у које ваше дете може да упадне. Размислите о подстицању да се придруже некоj ваншколској активности, спортском удружењу… наравно у зависности од интересовања детета.

5. ВОДИТЕ ОЗБИЉНЕ РАЗГОВОРЕ О СОЦИЈАЛНИМ МЕДИЈИМА

Када је реч о друштвеним мрежама, са дететом треба да разговарате о две ствари: cyber насилницима и о нереалним приказима живота. Научите свог сина или ћерку да сте сигурна особа којој се можете обратити ако наиђе на било који облик малтретирања на интернету. Друга битна ставка је да уверите ваше дете да фотографије онога што се поставља на друштвеним мрежама не говори целу причу. Посматрајаући како „сјајни“ животи свих осталих изгледају на друштвеним мрежама може довести до тога да се ваш син или ћерка осећају лоше.

6. ЕДУКУЈТЕ СЕБЕ О ИНТЕРНЕТ БЕЗБЕДНОСТИ

Овај савет није директно повезан са менталним здрављем, али свима ће пружити мир ако сте сигурни да је цела породица обезбедила заштиту података о приватности. Сазнајте како да подесите родитељски надзор на породичним рачунарима и проверите подешавања приватности на свим налозима чланова породице на друштвеним мрежама. Реците сваком члану породице да никада не објављује информације попут адреса, бројева телефона, па чак и пуне датуме рођења на мрежи. Никада није добра идеја да ваше личне податке учините доступним на интернету.

Sanja Djurdjevic
Сања Ђурђевић MA
social policy / business and human rights