РОДИТЕЉСКЕ КЛАЦКАЛИЦЕ У ВАСПИТАЊУ СТУДЕНТСКЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ
Популарно називан peer pressure или притисак вршњака на ваше дете је један од фактора са којим се као родитељ морате борити и изборити. Али та борба не сме бити претенциозна него аргументована.
Дете у било којем узрасту воли објашњења. Било да је школарац, средњошколац или студент, увек ће саслушати шта имате да му кажете ако умете то на добар начин да образложите.
Будите партнери са својом децом.. На крају ће се захвалност вашег будућег студента увек одразити и на ваш однос, који је и најбитнији.
Притисак вршњака (Peer pressure) је директни утицај вршњака на појединца који је тиме охрабрен и жели да следи своје вршњаке променом својих ставова, вредности или понашања како би се прилагодио ставовима групе својих другара или појединца који утичу.
Ако дете изрази жељу да нешто хоће јер је видело/чуло да je неко од његових вршњака то остварио… Најмање што је пожељно је да томе кажете категорично НЕ.
Разуман разговор, без острашћености је кључан.
Поставите свом детету питања, саслушајте његове/њене разлоге и тумачите ту потребу заједно са својим дететом. Заинтересујте се за исказану жељу детета и тиме докажите колико поштујете тежње које је ваше дете изразило.
Ако разумете своје дете и свесни сте врста вршњачког притиска, са којим се ваш адолесцент суочава, можете заузети веома добар став и имати значајан утицај у животу свог детета.
Три кључне компоненте одржавања позитивног утицаја родитеља на адолесцента су:
1. Подржавање здравих пријатељстава
2. Одговорно понашање
3. Неговање отвореног породичног дијалога
Често се услед недостатка времена или формираног става да нешто мора много да се плати.. одбија било какав разговор и категорично се одбија свака дететова иницијатива. Неке дилеме које дете има су само тренутне али им и у тој тренутној фази треба ваша подршка.
Не дозволите да преовлада ваш немар или погрешан став па да одбијате да саслушате потребе свог детета. Оно га свакако има, оно се формира, одраста и сусреће се са различитим изазовима. Најбитније је да саслушате своје дете.
Негујте пријатељски однос са својим дететом али са одржавањем јасних граница. Такве родитеље ће дете увек да цени а мост поверења који се формирао на тој релацији ће заувек да јача самопоуздање вашег детета.
Сања Ђурђевић MA
social policy / business and human rights