МЕФ
03. Децембар 2020 / 19:26    3127 Views

7 ЕФЕКТНИХ КОРАКА ЗА ДОНОШЕЊЕ ОДЛУКА

Одлуке нису тешке саме по себи, тешко је што се једним избором, ускраћује могућност за оно нешто друго.

Доношење одлука је тренутак кад се: прикупљају информације, утврђују могућности, упоређују понуђене опције и дефинише резервни план (за случај да опција А не буде одговарајућа).
Одлучивање корак по корак је сигуран пут који може да помогне да се изабере најбоља опција.

Одлуке се доносе свакодневно: у приватном животу - у породичном односу са родитељима, у односу са момком/девојком, са колегама/колегиницама, касније и у пословном окружењу… и то је процес који траје константно али нема увек исту тежину.

Корак 1:
ЈАСНО ОДРЕДИ ТИП ОДЛУКЕ!

Одлуке се доносе свакодневно: од избора хране, преко тога која обавеза треба прва да се обави… Има и оних одлука о којима се размишља дуже и које трајније одређују наш живот: као нпр. који факултет ћу да упишем, где ћу да живим за време студија, чиме бих волео-ла да се бавим у будућности.

Корак 2:
ПРИКУПИ ПРАВЕ ИНФОРМАЦИЈЕ!

Одредити који су најбољи извори за прикупљање информација (интерне информације су оне које се прикупе испитивањем личних жеља и потреба. Екстерне информације су оне које се добију у разговору са другим људима, путем интернета, књига…)

Корак 3:
ИДЕНТИФИКУЈ АЛТЕРНАТИВЕ!

У тренутку када размишљате о плану А, паралелно размишљајте и о опцији Б. Предвидети неколико корака унапред. Треба имати свест о томе да нешто може да се деси непланирано или да буде другачије од планираног. У овој фази треба да направите листу са неколико резервних планова.

Корак 4:
ИЗВАГАЈ ДОКАЗЕ!

Скицирајте информације које сте прикупили и сопствена осећања. Процените да ли ће циљ који сте дефинисали у Кораку бр. 1 бити задовољен коришћењем сваке од алтернатива. Када тако посматрате, почињете да фаворизујете одређене алтернативе (оне које имају већи потенцијал за постизање вашег главног циља). На крају, направите редослед приоритета.

Корак 5:
ИЗАБЕРИ ЈЕДНУ ОД АЛТЕРНАТИВА!

Након што извагате све доказе, спремни сте да одаберете једну алтернативу која вам се чини најбољом. Можете чак одабрати и комбинацију алтернатива.

Корак 6:
СПРОВЕДИ АКЦИЈУ!

Сада сте спремни да преузмете неку активност као почетак реализације свог главног циља.

Корак 7:
АНАЛИЗА ОДЛУКЕ И ЊЕНИХ ПОСЛЕДИЦА.

У овом последњем кораку размотрите резултате своје одлуке и процените да ли је решила потребу коју сте идентификовали у Кораку 1. Ако потребе нису задовољене, онда ћете поново прикупити информације и детаљније истражити нове могућности.

Sanja Djurdjevic
Сања Ђурђевић MA
social policy / business and human rights