Новости 3 Студентски профил Moodle
MEF NOVOSTI
МЕФ НОВОСТИ

Предавање у организацији издавачке куће MDPI на МЕФ-у


07.12.2024. 02:58 | 82

Предавање у организацији издавачке куће MDPI на МЕФ-у

У организацији познате издавачке куће – MDPI која се бави издавањем научних часописа који су индексирани на престижним листама, одржан је ауторски тренинг на Факултету за примењени менаџмент, економију и финансије 3. децембра 2024. године. Предавачи, Наташа Миладиновић Journal Relations Specialist и Невена Благојев Journal Relations Specialist, на интересантан и приступачан начин презентовале су основе актуелних питања из области научног издаваштва.

У фокусу овог предавања са изузетно занимљивим презентацијама идентификовано је неколико основних фактора који су битни у научноистраживачком сегменту. Између осталих, то су: слободна доступност информација и њихов отворен приступ, што значи њихову глобалну видљивост, као и ауторска права и етичка компонента.

Мисија MDPI-ja је да промовише отворену научну размену кроз оpen аccess научне часописе и пројекте који охрабрују научну комуникацију.

MDPI је мултидисциплинарни институт чије седиште је у Базелу

Отворена наука

Теме које су биле заступљене у овом ауторском тренингу – Отворена наука, Етика у научном издаваштву и иницијативе MDPI, привукле су пажњу посетилаца, сарадника у настави, асистената, професора, студената докторских студија.

Када је у питању Отворена наука, предавачи су нагласили њен циљ, а то је уклањање баријера за дељење било које врсте метода, алата, ресурса или резултата научног истраживања. Отворена наука мења начин бављења науком и усмерава на сарадњу већ на почетку научноистраживачког циклуса. На тај начин се тежи ка транспарентности експерименталне методологије посматрања и прикупљања података, јавној доступности и поновној употреби научних података што доприноси транспарентности научне комуникације и коришћењу онлајн алата за олакшавање научне сарадње.

Open Access

Open Access (ОА) подразумева бесплатан приступ информацијама и неограничено коришћење електронских ресурса доступних свима. Било која врста дигиталног садржаја може бити ОА, од текстова и података до софтвера, аудио, видео и мултимедије, истакли су предавачи.

„Под 'отвореним приступом' литератури мисли се на њену слободну доступност на интернету, дозвољавајући свим корисницима да читају, преузимају, копирају, дистрибуирају, штампају, претражују или деле пуне текстове ових чланака, да их индексирају, прослеђују их као податке софтверу или их користе у било коју другу закониту сврху, без финансијских, правних или техничких препрека, осим оних које су неодвојиве од приступа самом интернету“, написано је у Берлинској декларацији о отвореном приступу знању из природно-математичких и хуманистичких наука.

Отворени приступ је направио револуцију у области научног издаваштва тако што је резултате истраживања учинио доступним много ширем кругу читалаца него што је то раније било могуће. Целокупна научна заједница има једнак приступ истим информацијама. Поред тога, брза публикација коју омогућавају часописи отвореног приступа значи да се овим информацијама може лако приступити и оне се могу искористити брзо и ефикасно што убрзава темпо научног истраживања.

Предности оpen аccess-а су задржавање ауторских права, неограничена дистрибуција и већа цитираност. Осим тога земље у развоју ретко имају приступ великом броју часописа на претплату, врло мало институција има приступ свим часописима на претплату (болнице, владине агенције, приватни лекари). На овај начин избегнуто је дуплирање научног истраживања, а омогућено је брзо објављивање.

Етичко објављивање

 На предавању је било речи и о примерима кршења етике.То су проблеми са подацима у које спадају фалсификовани подаци, проблем с власништвом података. У грешке се убрајају: експериментална и теоретска грешка, немогућност и репродукција резултата. У проблеме са ауторством спадају нејасно ауторство, грешке у афилијацији, недостатак овлашћења и недостаје аутор.

Важан сегмент научног рада је правилно и неопходно коришћење литературе, као и манипулација и злоупотреба приликом цитирања, а то су: аутоплагијат – рециклирање текста – поновна употреба својих претходно објављених речи или делова текста. Ту је и плагијаризам – присвајање туђих идеја, речи, података или дела без адекватног навођења извора.

Ауторска права

Када су у питању ауторска права, на предавању је, између осталог, наглашено да MDPI прати смернице Међународног Комитета Уредника Медицинских Часописа (ИЦМЈЕ) који наводе да, како би се квалификовали за ауторство рукописа, аутори морају испунити четири критеријума:

  1. Значајни доприноси у концепцији или дизајну рада, или у прикупљању, анализи или интерпретацији података за рад.
  2. Учешће у развијању концепције или дизајну истраживања, у прикупљању, анализи или интерпретацији података.Писање или значајно ревидирање рада у вези са кључним интелектуалним садржајем.
  3. Коначно одобрење верзије која ће бити објављена.

Одговор на питање ко не би требало да буде аутор су следећи:

Након ревизије следи детаљан преглед рада, укључујући промену имена, афилијације аутора и сл.

Квалитетни научни радови који студиозно обрађују и анализирају актуелне теме из свих области људског деловања, из домена природних и друштвених наука присутни су у MDPI-ју. Економске, друштвене, медицинске, правне, маркетиншке теме, као и теме из области културе, одрживог развоја и информационих технологија увек се могу сматрати добро дошлим садржајем у ову издавачку кућу, закључили су предавачи.


Повезане странице